Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi (Sabit Ortodontik Tedavi) Nedir?

Yaklaşık 12 yaş civarında yani ağızdaki tüm süt dişleri düşerek yerlerini kalıcı olan dişler aldıktan sonra yapılan ortodontik tedavidir. Dişlerin ön yüzey kısımlarına üzerinden tellerin geçebileceği braket denilen şekli kare, boyutu küçük, paslanmaz çelikten yapılan aygıtlar ya da porselen (şeffaf) olan tutmayı sağlayan parçalar yardımıyla sabitlenir. Bu braketlerin içine yerleştirilen diş telleri aracılığıyla çapraşık olan dişlerin düzeltilmesi sağlanır. Bu düzelme yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer.

Metal (paslanmaz çelik) ya da porselen (şeffaf) olan braketler, ortodontik tedavilerde kullanılır. Bu diş telleri, dişlerin ön yüzlerine yapıştırılır. Dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan sistem ise lingual ortodontidir. Bu uygulanan sistemde diş tellerinin tümü iç kısımda yer aldığı için dışarıdan tel görünmez.

Şeffaf plaklar dişlerde çürük ve sararma riski olmadan ve ağır bir kuvvet uygulanmadan ortodontik tedavisi yapılabilir. Bu ortodondik tedavide braketler değil de dişleri saran şeffaf plaklar kullanılarak kuvvet dişlere ulaşır.

Braketler ilk takıldığında uyguladığı kuvvet hafif bir ağrı hissettirir. Bu ağrı genellikle görülmez ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir. Diş tellerinin çok iyi bakımı yapılıp temizliği ve hijyeni sağlandığında buna bağlı olarak ağrılarınız çok düşük olur.

Dişlere oranla çenelerin boyutlarının fazla olması ve görüntünün iyi olması açısından çekimli ortodontik tedavi yapılır. Çekim yapılmayıp dişler çeneye dizildiklerinde dudaklar fazlasıyla ileriye doğru haraket edip ve görüntü estetiğini bozabilir. Böyle durumlarda da çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Vahim bir durum gibi algılansa da diş çekilmesi kişinin ağız sağlığını ve estetiğini olması gereken seviyeye getiren bir tedavi yöntemidir.

Sık Sorulan Sorular

Sabit ortodontik tedavi dişlere zarar verir mi?

Dişlere kesinlikle zarar vermez, dişlerin düzgün bir konumda olmalarını ve ağız içi dengesinin oluşmasını sağlar.

Sabit ortodontik tedavi dişleri çürütür mü?

Ortodontik tedavinin dişleri çürütmek gibi bir yan etkisi yoktur. Dişlerin çürümesi, ağız temizliğinin yeterli derecede sağlanmamasından kaynaklanan, ortodontik tedavi olsa da olmasa da ortaya çıkacak bir sonuçtur. Diş telleri ağızda takılıyken temizliğine özen gösterilmelidir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerin rengini değiştirir/sarartır mı?

Renk değişikliği olmasının nedeni kahve, kola, çay, şarap, sigara, vb. şeylerin kullanılıp ağız temizliğinin yeteri kadar yapılmamasıdır. Diş teli tedavileri dişlerin rengini değiştirmez.

Ortodontik tedavilerde kontrole gitme sıklığı nedir?

Kontroller yaklaşık 5 hafta bir yapılır. Çekimli ortodontik tedavilerde ilk iki ay 3 haftada bir yapılır.

Diş telleri (Braketler) sökülürken dişler zarar görür mü?

Braketler sökülümü yapılırken dişler hiçbir zarar görmez ve diş minesinde de hiçbir hasar olmaz. Diş telleri sökülüp sonrasında mutlaka temizleme yapılmalıdır. Ayrıca cilası da yapılmalıdır.

Diş telleri çıktıktan sonra çapraşıklık geri döner mi?

Teller sökülürken ön 6 diş, iç yüzeylerinden sabitleyici tel ile birbirlerine bağlanarak geri dönmesi riskin ortadan kaldırır. Bu tel dışarıdan gözükmez. Ortodontistinizin söylediklerine ortodontik tedaviniz bittikten sonra mutlaka uyun.

Sabitleyici diş telinin kenarı koptuğunda ne yapılmalıdır?

Hemen tel ile diş arasında ki uyum kaybolmadan ortodontistinize gidin.

Sabitleyici tel konuşmayı bozar mı?

Hastalar bu tele yaklaşık olarak 7 gün gibi kısa bir süre içinde alışırlar ve sonrasında varlığının farkında bile olmazlar. Sabitleyici teller kalın değildir ve konuşmanızı etkilemez.

Sabitleyici diş teli tamamen çıktığında ne yapılmalıdır?

Sabitleyicinin tamamıyla konumundan çıkması 1-2 gün içinde hafif çapraşıklığın tekrarlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ortodontistinizden randevu alarak yenisini yaptırabilirsiniz.

Sabitleyici diş telinin ağızda kalma süresi nedir?

Yaklaşık olarak 5 yıl ağızda kalması yeterlidir. Ömür boyu kullanmayı gerektirebilecek durumlarda olabilir. Ortodontistiniz konuyla ilgili olarak size gereken süreyi söyler.