Takıp Çıkartmalı Apareyler (Damaklık)

Ortodontik muayenenin ileride oluşabilecek sorunları önlemek amaçlı küçük yaşlarda yapılması önemlidir. Doğru tedavinin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir. En doğru zaman kalıcı dişlerin ağızda çıkmaya başladığı yaşlardır. Ortodontik sorunların ilk sayılabilecek belirtileri 6 veya 7 yaşlarında ortaya çıkar.

Ortodontik tedaviler yaklaşık 9-12 yaş aralığında yani süt dişlerin düşerek yerlerine kalıcı olan dişlerin yerleştiği dönemde başlar. Erken yaşlarda yapılan ortodontik uygulamalar gelecekte yapılacak olan tedavileri kolaylaştırır. Beklide tedavi ihtiyacını bile ortadan kaldırabilir. Bu durumlar:

Şiddetli ön çapraz kapanış: Önlerdeki alt dişlerin üsttekilerin önünde yer almasında dolayı oluşan problemdir. Düzeltilmesi işlemleri sebebine bağlı olarak damaklık veya ağız dışı dediğimiz apareylerle sağlanır.

Şiddetli çapraşıklıklar: Normalden küçük yapıya sahip kişilerde tüm dişlerin sığamamasından dolayı apareyler(damaklık) kullanarak genişletilmelidir. Diş çekimi yapılabilir. İleride diş telleri ile yapılacak tedavinin süresini ve karmaşıklığını azaltır.

Aşırı önde olan üst dişler: bu tür problemlerde üst dişlerde kırılabilir. Bu durum damaklıkla tedavi edilerek düzeltilir.

Zararlı alışkanlıkların tedavisi: Parmak emme alışkanlığı 2 ve 4 yaş arasında bırakması beklenirken, bu alışkanlıktan vazgeçmezse parmak emerek oluşan basınçtan dolayı üstteki ön dişlerde ileriye doğru fırlama olur ve damak kısmında şekil bozuklukları oluşur.

Dil itimli yutkunma: Yutkunma sırasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç nedeniyle dişler ön bölgede birbirini örtemez ve ön açık kapanış meydana gelir.

Ağız solunumu: Alt ve üst çenelerin normalin dışında bir büyümeye neden olabilir.

Takıp Çıkartmalı Apareyler Nedir?

Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir. Hafif çapraşıklıklarda, bazı çene genişletme işlemlerinde, basit diş hareketlerinin sağlanmasında, yer tutucu olarak ya da pekiştirme apareyi olarak kullanılabilirler.

Apareylerin kullanım süresi 7 aydır. Bu süre de belirli bir düzelme olur ve düzelmeyi korunmak için aparey 6 ay boyunca geceleri de kullanılır. Doktorunuz herhangi bir şey söylemediyse apareyler çoğunlukla diş fırçalama ve yemekler haricinde sürekli olarak kullanılır.

Apareyler kullanılmadığı zamanlarda doktorunuzun verdiği özel kutuda saklanmalıdır. Apareyleri diş macunu kullanmadan, sıvı sabun veya sıvı bulaşık deterjanı kullanarak fırçaladıktan sonra iyice durulamalısınız. Buna ilaveten market ve eczanelerde bulabileceğiniz protez temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Damaklık kaybolur veya kırılırsa hiç zaman kaybetmeden ortodonti uzmanına gidilmelidir.  Tedavi ile kazanılan sağlıklı dişlerin korunabilmesi için kesinlikle yeni bir aparey yapılmalıdır. Aksi bir durumda çeneler ilk halini alır.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu