Şeffaf Plak (Telsiz Ortodontik Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Şeffaf Plak tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Şeffaf plaklarla tedavi hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir tedavidir. Şeffaf plak tedavisine uygunluğunuzu sadece doktorunuzun muayenesinden sonra kesinleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisi ile giderilebilir. Dişin çekilmesi şart olan bir ortodontik tedavinin şeffaf plak ile tedavisi yapılamaz. Teknoloji gelişip ilerlediğinden çekimli tedaviler de şeffaf plak ile tedavi edilecek duruma gelecektir. Çalışmaları sürmektedir.

Şeffaf plakların üretilmesi için diş hekiminiz ağzınızdan ölçü alır. Bu ölçüler CAD-CAM sistemi denen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılan dişler, bilgisayar simülasyonuyla hareket ettirilir.

Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak şeffaf plakları üretilir. Her plak 0.5 mm veya 1 mm’lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır. Daha sonra diğer plağa geçilir.

Dişlerin hareketinin sağlanması için güç uygulanır bundan ötürü şeffaf plaklar takılırken tahakküm oluşturur. İlk kez dişlere geçildikleri esnada hissedilen bu ağrı, belirli bir zaman sonra uyum sağlandığında oluşturmaz.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

En önemli sayılabilecek avantajı, günlük yaşantınızı katiyen olumsuz etkilememesi olacaktır.

Çıkarılabilir seri halinde alignerlardan oluşan görünmez ve size özel üretildiği için tedavi sürecinde istediğiniz gibi gülebilirsiniz.

Bir şey içerken, yemek yerken ya da diş fırçalarken plaklarınızı zahmetsizce çıkartabilir ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi metal kullanılmadan ve yumuşak plaklardan oluştuğu için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek hiçbir şey olmaz.

Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Şeffaf Plak tedavisinde ağrı oluşur mu?
Dişlerin hareketinin sağlanması için güç uygulanır bundan ötürü şeffaf plaklar takılırken tahakküm oluşturur. İlk kez dişlere geçildikleri esnada hissedilen bu ağrı, belirli bir zaman sonra uyum sağlandığında oluşturmaz.

Şeffaf Plak tedavisinde kontrollerin sıklığı nedir?
Ayda bir kontrolleriniz olacaktır. Her kontrolünüzde 2 yeni şeffaf plak alacaksınız. Bu plaklar 15 günde bir değiştirilir.

Şeffaf plakların takılma süresi ne kadardır?
Şeffaf plakların bir gün içinde yaklaşık 20 saat takılması şart olup yalnız yemek yenilen esnada çıkartmak gerekir. Bunlardan başka en fazla 1 veya 2 saat çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir mi?
Normal sıcaklıkta ya da serin içecekler içilebilir. Ancak kahve gibi sıcak içekler kullanırken çıkartılması gerekir. Şeffaf plakları thermoplastik olduğundan dolayı sıcakta deforme olabilir.

Ağızdaki şeffaf plaklarını diğer insanlar fark eder mi?
Tedavi olan hastalar, kendileri söylemedikleri sürece kimsenin ağızlarında plak olduğunu fark etmediğini söylemişlerdir. Birçok hasta, yemek yerken plağı çıkarttığında arkadaşlarının “Ağzında bir şey mi vardı?” diye tepki verdiklerini söylemektedir.

Şeffaf Plak tedavisi konuşmayı etkiler mi?
İlk günler alışırken biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz sonrasında hiçbir sıkıntı olmaz. Uzun zaman alacak konuşma yapacağınızda kısa bir süre için çıkarabilirsiniz.

Şeffaf plakların bakımı nasıl yapılır?
Günde iki defa ılık su ile diş fırçası yardımıyla temizliği yapılır.

Sigara içmek şeffaf plakları sarartır mı?
Sigarayı çok kullanan birinin hiç kullanmayan birine oranla sararma olacaktır tabiki yalnız 2 hafta arayla değiştireceğiniz için aşırı bir sararma olmaz.

Normal diş teli ile mi yoksa Şeffaf Plak ile mi tedavi daha kısa sürer?
Tedavi süresi vakaya göre değişir. Bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için şeffaf plak tedavisinde hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklarda kullanıldığı için şeffaf plak tedavi süresi, normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilmektedir.

Gözlemlenen hastalarda şeffaf plak tedavisi gören hastaların tedavinin bitim süresiyle ilgili bir kaygıları yoktur.

Şeffaf Plak tedavi pahalı mıdır?
Hiç gözükmediği için standart diş tellerine göre maliyeti yüksek bir yöntemdir.

Şeffaf Plak tedavisine hemen başlayabilir miyim?
Ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız, röntgenleriniz ve ağız içi dijital tarayıcı (cad-cam) ile alınan 3 boyutlu dijital ölçünüz bir tuşla aktarılır. 3 boyutlu dijital tedavi planı Ortodonti Uzmanları tarafından 3-4 gün içinde oluşturulur.

Çıkarılabilir seri halinde alignerlardan oluşan görünmez bu sistemde her aligner sizin dişleriniz için özel üretilir.

Şeffaf Plak tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekir mi?
Tedavi öncesinde ağız içi bakımının yapılıp tüm çürük dişler ve diş taşlarınızın temizlenmesi şarttır. Sizin durumunuza bağlı olarak doktorunuz, şeffaf plak tedavisi yapılmadan 20 yaş dişlerinizin çekilip çekilmeyeceğini söyler. Daha sonra ölçü alınıp yapımına başlanır.

Şeffaf Plak tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılır mı?
Bütün ortodontik tedaviler için geçerlidir. Tedavinizden sonra dişlerin iç kısmına çok ince dışarıdan görünmeyen teller takılır. Dişlerde oynama olmaması veya geri dönme gerçekleşmemesi açısından bu teller takılır. Bu tellerin süresini ortodontistiniz belirler.

Şeffaf Plak alignerlarında, plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A bulunur mu?
Şeffaf plak alignerleri, bebek biberonları ve pet şişelerde kullanılan, birçok sağlık sorununa yol açtığı için de USA, Kanada ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A ya da fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermez. Bu yüzden, şeffaf plak tedavisini hamilelik ve süt verme dâhil yaşamınızın her döneminde, güvenle yaptırabilirsiniz.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu