Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi)

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi (ortognatik cerrahi) nedir?

Üst ve alt çeneye ait yapı, şekil ve ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene ameliyatı ya da çene cerrahisi diye de bilinir.

Ortognatik cerrahi işlemini kim, nerede yapar?

Bu tür vakalarda ortodontist ile ağız diş ve çene cerrahı cerrahisi birlikte çalışır. Bu tür ameliyatlar, genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılır, ameliyatı ağız diş ve çene cerrahı cerrahisi gerçekleştirir.

Ortodonti ve ortognatik cerrahi işlemleri ayrı mıdır?

Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavi sürecinde yapılan bir işlemdir. İki tedavi ayrı ayrı yapılmaz. Söz gelimi toplam 2 yıl sürecek ortodonti tedavi sürecinin 2/3’lük kısmının tamamlandığı zamanda ortognatik cerrahi yapılır. Ameliyat bittiği zaman ortalama 4 ay kadar ortodontik tedavi devam eder.

Çene operasyonu yaptırmadan, sadece diş teli taktırarak tedavi olmak istiyorum. Bu mümkün mü?

Alt çenenizin çok ileride olduğunu farz edelim. Diş teli takılmasından itibaren dişler sıralanmaya başlar ve alt çenenin ileride olduğu daha çok belirginleşir. Bunun yanında düzgün bir kapanış yine olmaz. Sonuç itibarı ile var olan görüntü daha da bozulur.

Sadece diş çekimi yaptırılırsa çene ameliyatına gerek kalır mı?

Çok ender vakalarda ameliyat olmadan, diş çekilerek tedavi olur. Ama yüzünüzün görüntüsü düzelmez. Çünkü kemiksel değişiklik olmaz. Muayene olduğunuzda doktorunuz yine de çene cerrahisi önerebilir.

Bu tür çene operasyonları yapılma sıklığı çok mudur?

Bu tür çene cerrahileri çok uzun zamandan beri ülkemizde yapılmaktadır. Ortodontistlerin çalıştığı belirli ağız diş ve çene cerrahları vardır. Bunlar, sıkça bu ameliyatları başarılı bir şekilde yapar.

Ortognatik cerrahi işlemlerinin riski var mıdır?

Genel anestezi altında yapılan her ameliyatta bir risk vardır. Hiçbir doktor hiçbir ameliyata risksiz diyemez. Uçağa binmek de risklidir. Ancak uçak, hayatımızda sıkça kullandığımız bir araçtır.

Çene Ameliyatı

Çene Ameliyatı

Ameliyat izi kalır mı?

Ameliyat ağız içinden yapılır, yüzünüze herhangi bir müdahale olmaz. Bu nedenle herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Yüzde yalnızca ödemden dolayı bir şişlik olur, ancak bu şişlik hızlıca düzelir.

Çene ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat sonrasında size ağrı kesici yapılır. 1-3 gün boyunca giderek azalan bir ağrımızın olması normaldir.

Ne zaman hastaneden taburcu edilirim?

Normal koşullarda ertesi gün taburcu olursunuz. Ortognatik cerrahi sonrasında sabah, doktorunuz sizi kontrol eder. Bu kontrol sonucunda taburcu olmanız kararını verir.

Çene ameliyatı sonrası neler olur?

Kemiklerin kaynaşması için çeneler 1 hafta boyunca lastiklerle bağlı kalır. Bu lastikleri kendiniz değiştirebilirsiniz. Bu süre içerisinde sıvı beslenme yapılır ve ameliyattan 2 gün sonra evde yürüyebilecek durumda olursunuz.

Çene operasyonundan 1 hafta sonra kontrol için doktora gidilir. Bu kontrolde ağzınız açılır ve açma-kapama egzersizleri öğretilir. Bundan sonra lastik takılması, gittikçe azalacak şekilde devam eder. Ortodontik tedavi ortalama 4 ay daha devam eder. Daha sonra diş telleriniz çıkar.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu