Kancalı Diş Protezi

Kancalı Protez (Parsiyel Diş Protezi) Nedir?

Sabit protez uygulaması yapılamayan durumdaki dişlere yapılan protezlerdir. Diş olmayan bölgenin önünde bulunan dişe, protez kancası yardımıyla tutturulduğundan dolayı kancalı diş protez denir. Parsiyel diş protezlerde ölçü, çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Bu protezlerin, alt çene kısmında dilin altından; üst çene kısmında ise damaktan geçen metalleri vardır. Bu metaller başlangıçta alışmanızı zorlaştırabilir. Belirli bir süre geçtikten sonra kendi dişinizmiş gibi çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez, sadece belirli bir süre geçtikten sonra kancalarında gevşeme olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kancalar kolay bir şekilde sıkıştırılır ve protezin oynamaz.

Kancalı diş protezleri kullanırken dikkat edilmesi gereken takıp çıkarırken kancalara zarar vermemeye özen göstermektir. Takıp çıkarma işlemleri bu yüzden yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Çene diş protezi tam oturtturulup kontrolü yapıldıktan protez ağız kapatılarak yerleştirilmemelidir. Çünkü bu durumda kancalar eğilebilir veya kırılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Estetik bakımdan memnun olur muyum?

Parsiyel protezin dişinizden destek alarak bağlandığı kısımlarda kancalar bulunmaktadır. Bu kancaların rengi metalik olduğu için ön tarafta görülen dişlerinizde kanca olduğundan estetiğini sağlamak biraz zor olabilir. Bunun yerine dişeti renginde olan kancalarda mevcuttur.

Kırıldığında veya diş düştüğünde, diş protezi tamir olur mu?

Parsiyel(kancalı) protezde dişlerin kolay bir şekilde tamir edilir. Diğer bir yönden kancaları kırılırsa yeniden ağzınızdan ölçüsü alınıp tamiri yapılır.

Tamir süresi ne kadardır?

Parsiyel protezlerde, tam protezlere benzer genel olarak kırık olan protez dişlerin tamiri şekli ve boyutu itibariyle değişkenlik göstermesine karşın 1 veya 2 günde yapılır.

Kancalı diş protezlerinin kullanım ömrü ne kadardır?

Kancalı protezlere iyi bakılıp hijyeni sağlanırsa uzun zaman boyunca kullanılır. Ancak güçsüzleşen veya osteoporoz(kemik erimesi) durumlarında; yıllar içerisinde protezde bollaşma ve oynama görülebilir. Bunlardan başka nasıl kullanıldığına bağlı olarak kancalarda esnemeler olur, kırılmalarda olur. Ayrıca destek alınan dişlerin kaybı da mümkündür. Bu durumda, kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilebilir.

Yıllardır kullandığım parsiyel diş protezi oynamaya ve bollaşmaya başlar ise ne yapmam gerekir?

Zayıflama ve kemik erimesinden dolayı protez oynama ve bollaşmalar olabilir. Bu protezlere besleme yapılarak eski haline kavuşturulur. Çene kısımlarınızda çok fazla değişiklik görülürse protezin aynı şekilde yapması gerekebilir. Bunların dışında kancalarda kırılma veya esneme olur ise tamir edilebilir ya da kancalar sıkıştırılabilir.

Parsiyel protezin kancaları, daha estetik olarak diş veya diş eti renginde yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Parsiyel protez kancaları, diş gibi beyaz veya diş eti gibi pembe renkte yapılabilir. Ancak kırılma riskleri nispeten daha yüksek olduğundan; biraz daha dikkatli kullanım gerekir.

Parsiyel protezin kancasız alternatifi var mıdır?

Parsiyel protezin kancasız alternatifi çıtçıtlı (hassas bağlantılı) protezdir. Protezin dişlerden destek aldığı kısmı görünmez ve protezin içindedir.

Mevcut olan dişlere, parsiyel protez yapılırken bir işlem yapılır mı?

Parsiyel protezi var olan dişlere herhangi bir işlem yapmadan önce çene ölçüsü alınır ve öyle uygulanır.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu