Hassas Bağlantılı Diş Protezleri

Çıtçıtlı (Hassas Bağlantılı) Diş Protezi Nedir?

Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular nedeniyle halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak adlandırılan protezlerdir. Gizli tutucular nedeniyle, kanca görünümü almadığından daha estetik bir görüntü sağlar.

Yapım aşamaları tam protezlerle ile aynıdır. Hassas bağlantılı protezlerde ölçü ve çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır; 5 seans da ortalama 14 güne tekabül eder.

Çıtçıtlı protezlerde, dişlerde hazırlanan yuvalara oturtturulan hassas parçalar kullanıldığından takıp çıkarırken ilk yapıldığında çok sıkı iken zaman ilerledikçe daha rahat bir şekilde takıp çıkarılabilir. Ancak takılıp çıkarma işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Protezin yerinden çıkmasını önleyen yuvalar içerisine oturtturulmuş kısımları vardır. Bu sayede yemek esnasında hareket etmezler. Yalnız zamanla hassas bağlantılı lastik kısmında gevşeme gerçekleşebilir buda kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Tam diş protezlerin kullanımında takıp çıkarırken dikkat edilmesi gerekenlere ek olarak hassas bağlantı parçalara zarar verilmemelidir. Takıp çıkarma işlemleri, dikkatli ve yavaş şekilde yapılmalıdır. Tam olarak protezin oturduğundan emin olduktan sonra çene kapatılmalıdır. Protez çeneyi kapatarak yerleştirilmeye uğraşılmamalıdır. Aksi halde, hassas bağlantı kısımlarında hasar oluşabilir.

Parsiyel Protez ile Hassas Bağlantılı Protezler Arasındaki Farklar

Parsiyel protezlerde görüntü estetiği bulunmayan kancaları bulunur ama hassas bağlantılı protezlerde bu kancalar bulunmaz. Parsiyel protezlerde ağızda bulunan dişlere bir işlem yapılmasına gerek olmayabilir ama hassas bağlantılı protezler için mevcut dişlerde işlem yapılması zorunludur. Hassas bağlantılı protez yapılabilmesi için çene kısmında en az 5 diş olmalıdır. Parsiyel protez içinse böyle bir zorunluluk yoktur. Hassas bağlantılı protezin maliyeti, parsiyel proteze göre daha yüksektir.

Diş eksikliği çok olanlarda mevcut dişlerden yararlanarak sabit protez uygulaması yapılamıyorsa ya hareketli protez (parsiyel protez ve hassas bağlantılı protez) yapılmalı ya da sabit diş protezi için çene kemiği içerisine dental implant yerleştirilmelidir. Takıp çıkarma esnasında hareketli protezlerin dişlere uyguladığı travmayla çene kemiklerinde erimelere neden olur. Bu nedenden dolayı diş sayısında çok eksikliği olanlarda sabit protez yapılması en sağlıklı tedavi olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Hassas tutuculu protezlerle rahat yemek yiyebilir miyim?

Yumuşak doku ve mevcut dişlerden destek alınıp yapılan çıtçıtlı protezlerde problem yaşanmaz. Isırma, öğütme ve kesme işlemlerini rahat bir şekilde yapılabilirsiniz.

Yemek yerken hassas tutuculu protezler hareket eder mi?

Protezin yerinden çıkmasını önleyen yuvalar içerisine oturtturulmuş kısımları vardır. Bu sayede yemek esnasında hareket etmezler. Yalnız zamanla hassas bağlantılı lastik kısmında gevşeme gerçekleşebilir buda kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Hassas tutuculu protezlerden estetik olarak memnun kalır mıyım?

Tabiki de memnun kalırsınız çünkü dişlerden destek alan protezlerin hassas bağlantılı olan yerleri iç kısımda kalıp görünmediğinden görümü çok daha estetik oluyor.

Hassas tutuculu protezler kırıldığında veya dişler düştüğünde tamir edilebilir mi?

Hassas bağlantılı protezde de parsiyel diş protezlerinde olduğu gibi taban kısmı ve dişlerin tamiri kolay bir şekilde yapılır. Kancaları kırılırsa yeniden ağzınızdan ölçüsü alınıp tamiri yapılır ve hassas bağlantıların içindeki lastikler gevşerse değiştirilebilir. Ancak hassas bağlantı kısımları kırılırsa tamiri güçleşir.

Hassas tutuculu protezlerin tamir süresi ne kadardır?

Parsiyel protezlere ve tam protezlere benzer olan çıtçıtlı protezler genel olarak kırık olan protez dişlerin tamiri şekli ve boyutu itibariyle değişkenlik göstermesine karşın 1 veya 2 günde yapılır.

Hassas tutuculu protezlerin kullanım süresi nedir?

Bakımı iyi yapılan hijyenik protezlerin kullanım süresi uzundur. Bağlantıları lastiklerinde ve diğer parçalarında nasıl kullanıldığına bağlı olarak zaman içinde bollaşma veya kırılma olabilir. Böyle bir durumda dişlerde kayıplar olursa protez tekrarlanır.

Hassas bağlantılı protez yapılırken mevcut dişlere bir işlem yapılır mı?

Dişlerinizde hazırlanmış olan yuva kısımlarına otutturulmak zorunda olan hassas bağlantılı protezler için var olan dişlerin kaplanması gerekir.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu