Tam Diş Protezleri

Tam Diş Protezi (Protez Diş) Nedir?

Ağızda dişlerin olmadığı zamanlarda yapılan alt ve üst damaklara oturan protezler damaklı diş protezi olarak da bilinir. Tam protezler takıldığında yanaklardaki ve dudaklardaki çöküntülerinizi doldurup şişirir. Protez kullanılan dişlerinizin ön grupta olanlarına porselen tasarlanıp yapılabilir. Bu durumda estetik memnuniyetiniz gayet yüksek olur.

Tam protez dişler ortalama 14 gün içinde, yaklaşık 5 seans yapılır. Kişinin çenesinin ölçümü alınıp özel olarak yapılan protezler alt çene ve üst çenedeki kemiklerin miktarlarına göre tutuculuğu değişir. İlk yapıldıklarında tam protezler dişin işlevlerini (ısırma, kesme, öğütme gibi) ağız kasları alışana kadar biraz zorluk yaşanır sonrasında alışılır.

Tam protezlerin temizliği, akan suyun altında fırça ve sabun yardımıyla yapılır. Protezlerin kendi özel fırçaları olmakla birlikte diş fırçası yardımıyla da temizlenebilir. Bunun dışında birçok markanın temizleyici tabletleri de vardır. Bir su kabına atılarak tablet ile protez bekletilerek temizliği yapılabilir. Temizlik için diş macunu kullanılmamalıdır.

Tam protezleri kullanırken temizliğine özen gösterilmeli, temizlik hiçbir şekilde kaynar suyla yapılmamalıdır. Gece yatmadan önce protez ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde saklanmalıdır. Bunun yanında kırılgan olduğu unutulmamalı takıp çıkarırken veya temizlerken düşürme durumunda dikkat edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Protez dişler kırıldığında veya dişler düştüğünde tamir olur mu?

Kırık şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte çoğunlukla kolay tamir edilebilir. Ancak tamir için çenelerden ölçü almak gereklidir. Diğer bir yönden protezden düşen dişler olursa bunların da tamiri kolayca yapılır.

Protez dişlerin tamir süresi ne kadardır?

Genel olarak kırık olan protez dişlerin tamiri şekli ve boyutu itibariyle değişmesine karşın 1 veya 2 günde yapılır.

Şeker hastaları da tam protez ve bölümlü (kancalı) diş kullanabilir mi?

Tam protezler, tam dişsizlik olursa tüm hastalara yapılır. Şeker hastaları için de geçerli bir durumdur. Yalnız uygulama yapıldıktan sonra ağız içinde meydana gelebilecek yara ve vurukların iyileşme süresi biraz uzayabilir. Ağız kuruluğu sorunları yaşanabileceğinden özel jeller ve yapay tükürük kullanımı ihtiyacı olabilir.

Tam diş protezlerinin kullanım ömrü ne kadardır?

Protezlerin bakımı hijyeni iyi yapıldığında uzun yıllar kullanabilirsiniz. Sadece zayıflamış veya erimiş kemiklerde seneler geçtikçe protezlerde bollaşma ve oynama olur.

Yıllarca kullanıldıktan sonra tam diş protezinde oynama veya bollaşma olursa, neler yapılmalıdır?

Var olan protez beslenerek zayıflamış ve kemik erimesiyle oluşmuş bollaşmalar ve oynamalar olduğunda da tekrar uyumu sağlanabilir. Çok fazla değişiklik olursa tekrar yapılabilir.

Yıllar önce yaptırdığım protezden memnunum. Ancak sadece renkleşme ve kararmalar var, bu durumda protezin aynısından yapılabilir miyim?

Profesyonelce yapılan temizlik sonrasında kararma ve renkleşme çıkmazsa protezin kopyası yapılır. Protezin bunun için birkaç gün bırakılması gerekir.

Yıllardır kullandığım diş protezimin tutuculuğundan memnunum ancak dişler kesmezse; dişlerin keskinleştirilmesi mümkün müdür?

Var olan protezin duruşu ve ayarları değiştirilmeye gerek kalmadan yalnız dişler değiştirebilir. Kullanılmaya başlayan yeni dişler aşınmamış ve daha kesici olur.

Üst çenedeki tam protezim çok iyi tutuyor, ancak alt çenedeki tam diş protezim daha az tutuyor, bunun nedeni nedir?

Üst çenedeki tam protez, alt çenedekine oranla daha geniş alan kaplar. Alt çenede dilin olması sebebiyle protezin hareketinin daha fazla olmasına sebep olur. Bununla birlikte sahip olunan kemik hacmi de tutuculuğu etkilemektedir. Genelde alt çenede kemik daha çok erir ve yapılan protezin tutuculuğu azalır.

Tam diş protezi yaptırmak için tüm dişlerimi kaybetmem zorunlu mu?

Tüm dişlerini kaybetmiş ve daha önce hiç kullanmamış hastaların alışmaları çok zor olur. İki çenede de yeteri kadar kemik hacmi var ise kemiğin içine yerleştirilen implantlar üzerine yapılan protezleri kullanmak tam protezlere kıyasla daha konforlu ve daha kullanımı kolaydır. Tüm dişlerini kaybetmiş hastalara öncelikli olarak implant destekli diş protezi yapılamalıdır.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu