Dental İmplantlar

Dental İmplant Nedir?

İmplant, diş eksikliği olan hastalarda dişin üzerine protez yapılması gereken durumlarda kullanılmak amacıyla hafif, güçlü, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum içeren vida sistemidir. Bu implatlar çene kemiğine yerleştirilerek diş köküymüş gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliği olanlar da, komşu sağlam dişlere dokunulmadan implant yapmak mümkündür. Birden fazla diş eksikliği olan hastalarda eksik dişler tamamlanabildiği gibi hareketli protezler değil sabit protezlerde kullanılabilir. Hiç dişi olmayan hastalarda bu protezi kullanmak zorlaşır bilhassa alt çenede kullanımı zor olur. Ağız içinden sürekli olarak çıkan ve çıkmaya eğilimli, hareketli protezleri implantlar aracılığıyla sabit kalması sağlanabilir.

Diş implantlarında tedavi süreci nasıl olur?

Klasik tedavi yöntemleriyle kıyaslayacak olursak implant tedavinin süreci sonunda protezin yapılma aşaması daha fazla zaman alır. Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 3 ay ürer. Ek süreç çene kemiği kısmına bir yapılacaksa veya sinüs boşluğunda işlem yapılacaksa 6 – 9 ay gibi bir süre daha beklemek gerekebilir. Beklenen sürenin sonunda elde edilen sonuç kesinlikle memnun edici ve ömrü çok daha uzun olur.

Diş İmplantların avantajları nelerdir?

Uzun yıllardır dişsiz olan hastaların özellikle var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden zamanla vuruklara sebep olmaya ve uyumunu kaybederek hareket etmeye başlar. İmplant üzerine protez yapılacaksa sabit bir temeli olmalıdır bu sayede hareket etme ve ağızdan çıkması gibi durumlar gözlenmez. Hareketli protez istemeyen veya kemikleri tutuculuğunu kaybetmiş hastalarda uygulamak en doğrusu olur.

Dental implantların ameliyatı nasıldır?

Dental implant uygulanacak yer ufak bölgelerde cerrahi girişimlerde kullanılan bir anestezi türüyle uyuşturma sağlandığından operasyon gerçekleşen alanda ağrı hissi oluşmaz. Operasyon öncesinde reçeteye yazılmış ilaçlar alınır, işlem bittikten sonra antiseptik gargaralar kullanılır ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci gerçekleştirilir.

Dental implant operasyonu sonunda, ağrım çok olur, yüzümde çok şişe meydana gelir mi?

Yanaklarda hafif düzeyde şişme veya yüzünün renginin birazcık değişmesi durumu meydana gelebilir. Bu durumu engellemek amacıyla ilk 24 saat soğuk tampon uygulanarak ödemin hızlıca azalması sağlanarak şiddetli ağrılar görülmez.

Dikişsiz dental implant yapılabilir mi?

Dikişsiz dental implant; tek diş çekilip çekilen boşluğu kesiye ihtiyaç duyulmadan aynı seansta implant yerleştirilebilir.

Dental implantların zarar verme olasılığı söz konusu mudur? Bazen vücut kabul etmiyormuş, bu doğru mudur?

Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyumdan dental implantlar üretilir. Bu metal insan vücuduna biyouyumluluğu son derece iyi olan alerji risk yaratmayan ve toksik olmayan özellikli bir metaldir. Dental implantın markası, yapılan ortamın sterilizasyonu, yapan doktorun bu alandaki ihtisası implantın kemikle integrasyonu da önemli bir etkendir.

Dental implant süreci ve dişlerin tamamlanması ne kadar sürer?

İmplantlar belirli bir zaman geçtikten sonra kemik ile birleşir bu durum üst çenede yaklaşık 90 gün alt çenede ise yaklaşık 60 gün sürede gerçekleşir ve üzerine porselen kaplama da yapılır. Bununla birlikte ek işlem uygulanmış ince veya yetersiz kemiklerde ise beklenen süre 6 – 9 ay gibi bir süreye uzar.

Dental implantlar uzun ömürlü olur mu?

Doğal dişleriniz ömrü ne kadarsa dental dişlerin ömrü de o kadardır. Ağız içinin ve dişlerin bakımı ne kadar iyi yapılırsa bir o kadar uzun yıllar kullanabilirsiniz.

2-3 ay beklemek istemiyorum, takma dişlerimi implant ile birlikte kullanmam mümkün müdür?

Evet, ameliyat olduktan sonra küçük dental implantlar yardımıyla hareketli protezler implantlara uyarlandığından rahatlıkla kullanabilmeniz mümkündür.

Dental implant uygulamaları bana uygun mudur?

Kemoterapiyi veya radyoterapiyi yakın zamanda almış kişilerde uygulanması sakıncalıdır. İmplant, hastalığı kontrol altına alınmış tüm hastalara uygulanabilir. Yapılan hasta muayenesinde yeterli kemik varlığı yoksa bazı ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturulup daha sonra implantlar yerleştirilir.

Sigara içenlerde dental implant yaptırabilir mi?

Sigaranın, implant ile kemik bütünleşmemesine neden olduğu yapılan araştırmalar ve çalışmalarca kanıtlamıştır. İmplantın düşme riski sigara içenlerde 2-3 katı kadar daha fazladır.

Mini Dental İmplantlar

Mini dental implant nedir?

Standart olarak kabul edilen dental implantlara göre mini dental implantlar daha küçüktür. Mini dental implantların çapı, ortalama 2 – 2,8 mm kadardır.

Mini dental implantın avantajları:

  • Ekonomiktirler.
  • Diş etinde kesiye gerek duymadan gayet basit, kolay ve hızlıdır.
  • Yaşlılarda sistemik hastalıklara sahip hastalarda da rahatlıkla uygulanabilir.
  • Hastanın protezleri aynı seans implantların üzerine yerleştirilir.
  • İmplant uygulaması sonrasında şişlik, ağrı ve kanamanın oluşması söz konusu değildir.

Mini dental implant ne zaman kullanılır?

Takma dişlerin tutma gücünü ve kapasitesini arttırmak için uygulanır.

Herkese mini dental implant yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Kalp, hipertansiyon ve diyabet hastalarında özellikle yaşlı hastalarda mini dental implant kullanımı daha sorunsuzdur.

Mini dental implantların kullanılmadığı durumlar nelerdir?

  • Kemik yetersizliği var ise,
  • Üst çene kısmından hesaplandığında 13 mm’den az, alt çene kısmından ise 10 mm’den az olan kemik yükseklerinde yapılamaz.

3D Çene ve Diş Tomografisi

3D çene ve diş tomografisi nedir?

Dişinizin içyapısını ve çevresindeki dokuyu çoklu olarak projeksiyonda 3 boyutlu çene, diş tomografisini gösteren sistemdir. 3D Tomografi ile hastalar daha az radyasyona maruz kalır. Tedavi planlaması daha doğru bir şekilde yapılabilir.

3D çene ve diş tomografisinin çekimi hangi durumlarda olur?

Ağızda gömülmüş olan 20 yaş dişler kemikteki duruşunun oluşumundan doğan yapı yerlerini ve implant yapmak için çenedeki kemiklerin nasıl olduğunu üç boyutlu değerlendirilmesi gerekilen zamanlarda çekilir. Bu tomografiler sayesinde çenelerdeki içi koloit ya da yağ gibi sıvı ya da yarı sıvı bir maddeyle dolu patolojik torbalarının ve diğer hastalıkların tedavisinin planlı olarak yapılmasına yardımcı olur. İçi koloit ya da yağ gibi sıvı ya da yarı sıvı bir maddeyle dolu patolojik torbaların sınırları kapsamlı bir şekilde belirlenir.

3D Çene ve diş tomografilerinde radyasyon oranı nedir? Bunun zarar vermesi söz konusu mudur?

Her iki çenenin görüntülendiği büyük filmden çok az farkı olan sadece alt ya da üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramiği vardır. Diş hekimliğindeki küçük bir bölgeyi tarayan tomografiler vardır. Aynı düzeyde salınan radyasyon oranının da azalması mümkündür.

Çene Kemiği Tozları

Çene kemiği tozu (kemik grefti) nedir?

Kemik greftleri (kemik tozu) çeşitli şekillerde elde edilir. Küçük partiküllü toz veya blok şeklindeki greftlerin insan veya hayvan kaynaklı olanları vardır, sentetik üretilenleri de vardır.

Hangi durumlarda çene kemiği tozları kullanılır?

Dental implantlar yapılacak yerde diş çekimi yapılırken implant yapılması gereken zamanlarda yeterli olmayan kemik varlığı durumunda kemik dokusunun, vücuttaki başka bir bölgeye nakil edilmek amacıyla, bu dokuyu besleyen damar ve sinir bağlantısı olmadan alınarak bu doku parçasının taşındığı vücut bölgesinde damar onarımları yapılarak kullanılır. İmplant öncesi sinüs tabana yükseltme operasyonları yapılır iken uzun süreden beri bir çözüme kavuşturulamamış iltihap oluşmasına ve uzun zaman ağızda kalıp kemiğin erimesine neden olan dişlerin çekimi sırasında da kullanılır. Kemiğin büyümesi ve oluşması için şart maddeler içeren hücreler bölgede daha hızlı iyileşmeye ve kemik hacminin artmasına yardımcı olur.

KARŞILAYALIM – UĞURLAYALIM

Sizleri havaalanında karşılayalım ve Tedavinizin sonrasında uğurlayalım.

AĞIRLAYALIM

Şehrimizin güzel otellerinde konaklamanızı sağlayalım.

KAMPANYALARIMIZ

Kampanyalarımız hakkında bilgi almak için lütfen arayınız. 0262 323 55 00

İmplant Aşamaları

Doğal dişlerinizi diş çürümesi, kaza ve bunun gibi birçok nedenden dolayı kaybedebilirsiniz. Bunun sonucunda çeşitli sağlık problemleri ve estetik kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tek bir doğal dişin kaybedilmesi sonucunda ortaya çıkan boşluğun implant ile doldurulması, sizler için son derece büyük avantajlar sağlamaktadır.

Klasik köprü tedavilerinde eksik olan bölgeye komşu sağlıklı dişlerin kesilmesi, uzun vadede sağlıklı dişlerinde kaybolmasına ve kemik erimesine sebebiyet vermektedir.

İmplant tedavisinde ise diğer sağlıklı dişlerin korunmasına, kemik erimesinin durdurulmasıyla beraber ömür boyu kendi dişleriniz gibi kullanmanıza olanak sağlar.

Genellikle ileri yaşlarda görülen total dişsizlikte, damak olarak adlandırılan protezler kullanılmaktadır. Bu protezlerin kullanımı son derece zor ve rahatsız edicidir. Özellikle kemik erimesi engellenemediği için protez sürekli olarak bollaşır ve yenileme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Total dişsiz durumlarda sabit protez kullanabilmeniz için minimum 4 veya 6 implant uygulanması gerekir.

Uygulanan implantlar üzerine çene ve yüz yapınıza en uygun dişler seçilip implantlarınıza monte edilmektedir.

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra ömür boyu kullanabileceğiniz sabit protezlere kavuşabilirsiniz. Böylece artık daha estetik ve sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Her total dişsizlikte sabit protez yapılamayabilir. Bunun için farklı tedaviler uygulanabilir.

Sabit protezlere alternatif diğer seçenek ise hareketli protezlerdir. Bunlar için 2 veya 4 implant yeterli olabilmektedir.

Yapılan implantlarınızın üzerine protezinizi sabit tutma amacıyla topuz şeklinde parçalar monte edilmektedir. Bu parçalar proteziniz ile implantlarınız arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır.

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra protezinizin yerinden oynama derdi olmadan yemek yiyebilir, dilediğiniz gibi gülebilirsiniz.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu