20 Yaş Dişleri

20 yaş dişi, nasıl tanımlanabilir?

20 yaş dişi, ağız içerisinde en arkada yer alan üçüncü büyük azı dişleri olarak tanımlanabilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesi, hangi durumlarda ve ne zaman yapılmalıdır?

Ağız içinde en arka kısımda konumlandığından görmek ve ulaşmak zordur. 20 yaş dişlerin diğer tüm dişlere oranla fırçalamak, temizliğini ve bakımını yapmakta zordur. Yeteri kadar fırçalanmadığında çürük, ağrı ve ağız içinde koku olur.

Bazen de azı dişlerin arkasındaki kısım dar olduğu zaman 20 yaş dişi çıkamayabilir. Bazıları da diş eti veya çene kemiği altında kalarak çıkamadıklarından görünmezler, hiç görülmedikleri gibi yarı gömülü olarak da çıkabilirler. Çıktıkları konumlandıkları bu yerlerde yiyeceklerin sıkışmasına ve orada toplanmalarına neden olur. Böylece enfeksiyona bile neden olur.

20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik, kızarıklık, boyun ve kulağa yayılan ağrı ile lenf bölgesinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya yol açan tabloya perikoronitis denir.

Çapraşıklığın nedeni 20 yaş dişlerinin tam gömülü olmasından kaynaklı olup çıkmaya çalışan dişler öndeki dişleri sıkıştırır ve yanındaki dişe baskı uygulayarak çürümesine yol açar. Tam gömülmüş olan dişler görülmediğinden uzun yıllar farkedilemeyerek ciddi problemlere, büyük boyutlarda kistlere neden olabilir.

Bir rahatsızlık veya hastalığa sebep olmadan tüm dişlerin düzgün olması için ortodontik tedavi amaçlı 20 yaş dişlerin çekilmesi gerekli olabilir. Lokal anestezi ile sadece bulunduğu yerin uyuşturulup çekilmesi işlemini çene cerrahları yapmalıdır.

20 yaş dişlerinin çekimi mutlaka gerekir mi?

Diğer dişleri sıkıştırmadan ve diş etinde doğru konumlanmış sağlıklı dişler çekilmez.

20 yaş dişlerinden başka dişler de gömülü kalabilir mi, bu durumda ne yapılması gerekir?

Tabiki de kalabilir, köpek dişleri ve azı dişleri de 20 yaş dişler gibi gömülü kalabilirler. Ortodontik olarak saptandığında yerlerine getiremeyecek durumda olan bu dişler de aynı şekilde operasyonla çekilmelidir.

Operasyon sonrasında ağız bakımı ve beslenme nasıl olmalıdır?

Diş çekimi yapıldıktan sonra birinci gününüzde dişlerinizi fırçalamayınız ve ağız içinde hızlı bir çalkalama, gargara yapmayınız. Besin olarak birinci ve ikinci günlerde gayet ılık ve yumuşak mümkünse tanecikli olmayan yiyecekleri tüketiniz. Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotikler varsa bunları yemek ve iş fırçalama sonrasında kullanınız yoksa iyileşme sürecini bozar. İlk iki gün sigara kullanılmamalıdır.

20 yaş dişi çekimi sonrası çok ağrılı mı geçer?

Hızlı ve yeterli cerrahi müdahalelerle fazla ağrınız olmaz, olursa da hafif ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çekim sonrası yüzüm çok şişer mi? Yüzümdeki şişkinlik çok belirgin midir?

Bu durum kişiden dişiye değişkenlik gösterirken ödem ve diş durumuna da bağlıdır. Şişlik oluşumunu engellemek amaçlı müdahale sonrası yanağınıza soğuk tampon uygulayarak engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte hafif düzeyde şişlik olması doğal bir durum olup iyileşme sürecinde gereklidir.

Online Randevu

Randevu alın veya çağrı yapın 0262 323 55 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Hekim Seçiniz

Konu