Tam Protez


Ağızda dişlerin olmadığı zamanlarda yapılan alt ve üst damaklara oturan protezler damaklı diş protezi olarak da bilinir.

 Tam protez yapımı için ne kadar süre ve seans gerekir?
Tam protez dişler ortalama 14 gün içinde, yaklaşık 5 seans yapılır.

  Tam protez dişlerin kullanımı nasıldır?
Damaklı olanları takılıp çıkarılabilir protezler olduğu için diğer protez çeşitlerine göre kullanımları daha zordur. Alt ve üst çene kısmına kolaylıkla yerleştirilip çıkarılabilir. Ancak sabit protezdeki çiğneme rahatlığı ve konforu beklenmemelidir.

  Bu diş protezlerini kullanmak sorun olur mu?
İlk takıldığında bazı bölgelerde vuruklar ve yaralar oluşabilir. Kişi vuruklar sonrasında belirli bir zaman geçince kullanımına alışılır.

  Tam diş protezlerinin temizlenmesi nasıl olur?
Tam protezlerin temizliği, akan suyun altında fırça ve sabun yardımıyla yapılır. Protezlerin kendi özel fırçaları olmakla birlikte diş fırçası yardımıyla da temizlenebilir. Bunun dışında birçok markanın temizleyici tabletleri de vardır. Bir su kabına atılarak tablet ile protez bekletilerek temizliği yapılabilir. Temizlik için diş macunu kullanılmamalıdır.

Hassas Bağlantılı Diş Protezleri

Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular nedeniyle halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak adlandırılan protezlerdir. Gizli tutucular nedeniyle, kanca görünümü almadığından daha estetik bir görüntü sağlar.

Rahat Yemek Yiyebilir Miyim?

Yumuşak doku ve mevcut dişlerden destek alınıp yapılan çıtçıtlı protezlerde problem yaşanmaz. Isırma, öğütme ve kesme işlemlerini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Estetik Olarak Memnun Kalır Mıyım?

Tabiki de memnun kalırsınız çünkü dişlerden destek alan protezlerin hassas bağlantılı olan yerleri iç kısımda kalıp görünmediğinden görümü çok daha estetik oluyor.

Tamir Süresi Ne Kadardır?

Parsiyel protezlere ve tam protezlere benzer olan çıtçıtlı protezler genel olarak kırık olan protez dişlerin tamiri şekli ve boyutu itibariyle değişkenlik göstermesine karşın 1 veya 2 günde yapılır.

Kullanım Süresi Nedir?

Bakımı iyi yapılan hijyenik protezlerin kullanım süresi uzundur. Bağlantıları lastiklerinde ve diğer parçalarında nasıl kullanıldığına bağlı olarak zaman içinde bollaşma veya kırılma olabilir. Böyle bir durumda dişlerde kayıplar olursa protez tekrarlanır.

Parsiyel protezle hassas bağlantılı protezler arasındaki farklar nelerdir?

Parsiyel protezlerde görüntü estetiği bulunmayan kancaları bulunur ama hassas bağlantılı protezlerde bu kancalar bulunmaz. Parsiyel protezlerde ağızda bulunan dişlere bir işlem yapılmasına gerek olmayabilir ama hassas bağlantılı protezler için mevcut dişlerde işlem yapılması zorunludur. Hassas bağlantılı protez yapılabilmesi için çene kısmında en az 5 diş olmalıdır. Parsiyel protez içinse böyle bir zorunluluk yoktur. Hassas bağlantılı protezin maliyeti, parsiyel proteze göre daha yüksektir.

Kancalı Diş Protezleri


Sabit protez uygulaması yapılamayan durumdaki dişlere yapılan protezlerdir. Diş olmayan bölgenin önünde bulunan dişe, protez kancası yardımıyla tutturulduğundan dolayı kancalı diş protez denir.

Kullanımı Kolay Olur Mu?

Parsiyel diş protezlerinde de çiğneme etkinliği sabit protezlerin konforu beklenmez.

Kullanmaya Alışabilir Miyim?

Bu protezlerin, alt çene kısmında dilin altından; üst çene kısmında ise damaktan geçen metalleri vardır. Bu metaller başlangıçta alışmanızı zorlaştırabilir. Belirli bir süre geçtikten sonra kendi dişinizmiş gibi çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

 Parsiyel diş protezi nasıl temizlenir?
Parsiyel protezlerin temizliği, tam diş protezleriyle aynıdır.

  Yemek yerken diş protezim hareket eder mi?
Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez, sadece belirli bir süre geçtikten sonra kancalarında gevşeme olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kancalar kolay bir şekilde sıkıştırılır ve protezin oynamaz.

  Parsiyel protezin kancasız alternatifi var mıdır?
Parsiyel protezin kancasız alternatifi çıtçıtlı (hassas bağlantılı) protezdir. Protezin dişlerden destek aldığı kısmı görünmez ve protezin içindedir.