Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)


0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan anabilim dalıdır.

Ortodonti Nedir?


Çocuk ve yetişkin hastalarda diş dizisindeki bozukluklar ile kapanış problemlerinin önlenmesi ve hastalara iyi bir estetik, konuşma ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik çalışır. Tedavi edilmeyen çapraşık dişler erişkinlik döneminde psikolojik problemlere yol açabildiği gibi, dişeti problemleri ve dişlerde çürük riskini de arttırmaktadır.

Bu nedenle; büyüme ve gelişim döneminde yapılacak ilk ortodontik muayeneler 6-7 yaş civarıdır. Bu yaşlarda yapılacak ilk kontrol erken teşhis açısından önemlidir.

Sedasyon Nedir?


Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı gözetimi ve kontrolü altında uygulanan uyku halidir. Hafif bir gevşeme halinden uyku haline geçiştir. Kullanılan ilaçlar güvenlidir ve hasta işlem sonrası 15 dakika içerisinde taburcu olmaktadır. Hafif sedasyonda hasta her türlü komuta ve sesli uyarılara cevap verir. Refleksleri kaybolmamıştır. Hastalar normal solunumla devam ederler ve bilinçleri kaybolmamıştır. Sedasyon uygulamasının süresi; doktorun yapmış olduğu tıbbi uygulamalara göre değişiklik gösterir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Psikolojik yaklaşımların ve ikna tekniklerinin yetersiz kaldığı durumlarda,

  Yaş itibari ile çok küçük olan çocuklarda,

  Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklarda,

  Çocuğun konforu için uygun ve uzun vakalarda uygulanır.

Sedasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

  Çocuklarda 5 saat ve yetişkinlerde 6 saat öncesinden her türlü yiyecek ve içecek alımını kesmiş olmalıdır. Su dahi içmemelidir.

  Çocuğun sağlık durumundaki herhangi bir değişiklik mutlaka anestezi uzmanına bildirilmelidir.

  Çocuk hafif ve kolay çıkartılabilen kıyafetler giymelidir.

Sedasyon Ne Zamandan Beri Uygulanan Bir Yöntemdir

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı gözetimi ve kontrolü altında uygulanan uyku halidir. Hafif bir gevşeme halinden uyku haline geçiştir. Uzun yıllardır uygulanmakla, birlikte, ilaç sektöründeki yeni ilaçlarla özellikle son yıllarda çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Diş tedavilerinin yanısıra tıbbın diğer dallarında da batın açılmadığı sürece birçok opreasyonda kullanılabilen bir uygulamadır. Merkezimizde 11 yıldır sedasyon uygulaması yapılmaktadır.

Sedasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Hastanın tam olarak kendine gelmesi yaklaşık 2 saat süreceğinden mümkünse bu süre zarfında evde istirahat etmesi önerilir.

  Diş çekimi yapıldığında kan içeren tükürük yutulduğundan, mide bulantısı ya da kusma olabilir. Bunun sedasyonla direk ilişkisi yoktur. Hasta bu nedenle işlemden sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yememelidir. Fazla olmamak kaydıyla bir miktar su içirilebilir.

  Uygulamadan 2 saat sonra, hafif ve kolay sindirilebilir gıdalar yenmelidir.

  Doktorun uygun gördüğü ilaçlar reçeteye uygun kullanılmalıdır.

  1 hafta sonra kontrol randevusu alınmalıdır.