Ortodontik Tedavi


Yaklaşık 12 yaş civarında yani ağızdaki tüm süt dişleri düşerek yerlerini kalıcı olan dişler aldıktan sonra yapılan ortodontik tedavidir. Dişlerin ön yüzey kısımlarına üzerinden tellerin geçebileceği braket denilen şekli kare, boyutu küçük, paslanmaz çelikten yapılan aygıtlar ya da porselen (şeffaf) olan tutmayı sağlayan parçalar yardımıyla sabitlenir. Bu braketlerin içine yerleştirilen diş telleri aracılığıyla çapraşık olan dişlerin düzeltilmesi sağlanır. Bu düzelme yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer.

Ortodontik Tedavideki Braket Çeşitleri

Metal (paslanmaz çelik) ya da porselen (şeffaf) olan braketler, ortodontik tedavilerde kullanılır. Bu diş telleri, dişlerin ön yüzlerine yapıştırılır. Dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan sistem ise lingual ortodontidir. Bu uygulanan sistemde diş tellerinin tümü iç kısımda yer aldığı için dışarıdan tel görünmez.

Şeffaf plaklar dişlerde çürük ve sararma riski olmadan ve ağır bir kuvvet uygulanmadan ortodontik tedavisi yapılabilir. Bu ortodondik tedavide braketler değil de dişleri saran şeffaf plaklar kullanılarak kuvvet dişlere ulaşır.

  Sabit ortodonik tedavi dişleri çürütür mü?
Ortodontik tedavinin dişleri çürütmek gibi bir yan etkisi yoktur. Dişlerin çürümesi, ağız temizliğinin yeterli derecede sağlanmamasından kaynaklanan, ortodontik tedavi olsa da olmasa da ortaya çıkacak bir sonuçtur. Diş telleri ağızda takılıyken temizliğine özen gösterilmelidir

  Dişler çekildikten sonra boşluk kalır mı?
Kalmaz. Dişlerin çekimi yapıldıktan sonra diş telleri sayesinde ön ve arka dişler kaydırılıp çekim boşlukları kapatılır.

  Ortodontik tedavilerde kontrole gitme sıklığı nedir?
Kontroller yaklaşık 5 hafta bir yapılır. Çekimli ortodontik tedavilerde ilk iki ay 3 haftada bir yapılır.

  Sabitleyici tel konuşmayı bozar mı?
Hastalar bu tele yaklaşık olarak 7 gün gibi kısa bir süre içinde alışırlar ve sonrasında varlığının farkında bile olmazlar. Sabitleyici teller kalın değildir ve konuşmanızı etkilemez.

  Sabitleyici diş teli tamamen çıktığında ne yapılmalıdır?
Sabitleyicinin tamamıyla konumundan çıkması 1-2 gün içinde hafif çapraşıklığın tekrarlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ortodontistinizden randevu alarak yenisini yaptırabilirsiniz.

  Sabitleyici diş telinin ağızda kalma süresi nedir?
Yaklaşık olarak 5 yıl ağızda kalması yeterlidir. Ömür boyu kullanmayı gerektirebilecek durumlarda olabilir. Ortodontistiniz konuyla ilgili olarak size gereken süreyi söyler.

Takıp Çıkartmalı Apareyler (Damaklık)


Ortodontik tedaviye başlama yaşı nedir?

Ortodontik tedaviler yaklaşık 9-12 yaş aralığında yani süt dişlerin düşerek yerlerine kalıcı olan dişlerin yerleştiği dönemde başlar. Erken yaşlarda yapılan ortodontik uygulamalar gelecekte yapılacak olan tedavileri kolaylaştırır. Beklide tedavi ihtiyacını bile ortadan kaldırabilir.

Bu durumlar:

 Şiddetli ön çapraz kapanış: Önlerdeki alt dişlerin üsttekilerin önünde yer almasında dolayı oluşan problemdir. Düzeltilmesi işlemleri sebebine bağlı olarak damaklık veya ağız dışı dediğimiz apareylerle sağlanır.

 Şiddetli çapraşıklıklar: Normalden küçük yapıya sahip kişilerde tüm dişlerin sığamamasından dolayı apareyler(damaklık) kullanarak genişletilmelidir. Diş çekimi yapılabilir. İleride diş telleri ile yapılacak tedavinin süresini ve karmaşıklığını azaltır.

 Aşırı önde olan üst dişler: bu tür problemlerde üst dişlerde kırılabilir. Bu durum damaklıkla tedavi edilerek düzeltilir.

 Zararlı alışkanlıkların tedavisi: Parmak emme alışkanlığı 2 ve 4 yaş arasında bırakması beklenirken, bu alışkanlıktan vazgeçmezse parmak emerek oluşan basınçtan dolayı üstteki ön dişlerde ileriye doğru fırlama olur ve damak kısmında şekil bozuklukları oluşur.

 Dil itimli yutkunma: Yutkunma sırasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç nedeniyle dişler ön bölgede birbirini örtemez ve ön açık kapanış meydana gelir.

 Ağız solunumu: Alt ve üst çenelerin normalin dışında bir büyümeye neden olabilir