Protez Diş Nedir?

Protez diş, diş eksikliklerinin tedavisi için hazırlanan yapay dişlerdir. Protez dişlerin yapım amacı diş eksikliği nedeniyle kaybolan fonksiyonun yeniden kazandırılması, bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün sağlanmasıdır.

Diş Protezleri Çeşitleri Nelerdir?

Diş Protezlerini Tam Diş Protezleri, Hassas Bağlantılı Diş Protezleri ve Kancalı Diş Protezleri olmak üzere 3 gruba ayırabiliriz.

Çıtçıtlı (hassas bağlantılı) Protez

Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular nedeniyle halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak adlandırılan protezlerdir. Gizli tutucular nedeniyle, kanca görünümü almadığından daha estetik bir görüntü sağlar.

Yapım Aşaması Ne Kadardır, Kaç Kere Gelmeliyim?

Yapım aşamaları tam protezlerle ile aynıdır. Hassas bağlantılı protezlerde ölçü ve çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır; 5 seans da ortalama 14 güne tekabül eder.

Çıtçıtlı protezlerde, dişlerde hazırlanan yuvalara oturtturulan hassas parçalar kullanıldığından takıp çıkarırken ilk yapıldığında çok sıkı iken zaman ilerledikçe daha rahat bir şekilde takıp çıkarılabilir. Ancak takılıp çıkarma işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Parsiyel protezle hassas bağlantılı protezler arasındaki farklar nelerdir?

Parsiyel protezlerde görüntü estetiği bulunmayan kancaları bulunur ama hassas bağlantılı protezlerde bu kancalar bulunmaz. Parsiyel protezlerde ağızda bulunan dişlere bir işlem yapılmasına gerek olmayabilir ama hassas bağlantılı protezler için mevcut dişlerde işlem yapılması zorunludur. Hassas bağlantılı protez yapılabilmesi için çene kısmında en az 5 diş olmalıdır. Parsiyel protez içinse böyle bir zorunluluk yoktur. Hassas bağlantılı protezin maliyeti, parsiyel proteze göre daha yüksektir.

Yemek yerken hassas tutuculu protezler hareket eder mi?

Protezin yerinden çıkmasını önleyen yuvalar içerisine oturtturulmuş kısımları vardır. Bu sayede yemek esnasında hareket etmezler. Yalnız zamanla hassas bağlantılı lastik kısmında gevşeme gerçekleşebilir buda kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Kancalı Protez (parsiyel diş protezi)

Sabit protez uygulaması yapılamayan durumdaki dişlere yapılan protezlerdir. Diş olmayan bölgenin önünde bulunan dişe, protez kancası yardımıyla tutturulduğundan dolayı kancalı diş protez denir.

Kullanırken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

Tam diş protezleri kullanırken dikkat edilmesi gereken takıp çıkarırken kancalara zarar vermemeye özen göstermektir. Takıp çıkarma işlemleri bu yüzden yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Çene diş protezi tam oturtturulup kontrolü yapıldıktan protez ağız kapatılarak yerleştirilmemelidir. Çünkü bu durumda kancalar eğilebilir veya kırılabilir.

Yemek yerken diş protezim hareket eder mi?

Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez, sadece belirli bir süre geçtikten sonra kancalarında gevşeme olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kancalar kolay bir şekilde sıkıştırılır ve protezin oynamaz.

Estetik bakımdan memnun olur muyum?

Parsiyel protezin dişinizden destek alarak bağlandığı kısımlarda kancalar bulunmaktadır. Bu kancaların rengi metalik olduğu için ön tarafta görülen dişlerinizde kanca olduğundan estetiğini sağlamak biraz zor olabilir. Bunun yerine dişeti renginde olan kancalarda mevcuttur.

Tam Diş Protezi (protez diş)

Ağızda dişlerin olmadığı zamanlarda yapılan alt ve üst damaklara oturan protezler damaklı diş protezi olarak da bilinir.

Tam protez dişlerin kullanımı nasıldır?

Damaklı olanları takılıp çıkarılabilir protezler olduğu için diğer protez çeşitlerine göre kullanımları daha zordur. Alt ve üst çene kısmına kolaylıkla yerleştirilip çıkarılabilir. Ancak sabit protezdeki çiğneme rahatlığı ve konforu beklenmemelidir.

Tam protez dişlerin estetiği nasıldır?

Tam protezler takıldığında yanaklardaki ve dudaklardaki çöküntülerinizi doldurup şişirir. Protez kullanılan dişlerinizin ön grupta olanlarına porselen tasarlanıp yapılabilir. Bu durumda estetik memnuniyetiniz gayet yüksek olur.

Tam protez dişler kullanılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Tam protezlerin temizliğine özen gösterilmeli, temizlik hiçbir şekilde kaynar suyla yapılmamalıdır. Gece yatmadan önce protez ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde saklanmalıdır. Bunun yanında kırılgan olduğu unutulmamalı takıp çıkarırken veya temizlerken düşürme durumunda dikkat edilmelidir.