İmplant, diş eksikliği olan hastalarda dişin üzerine protez yapılması gereken durumlarda kullanılmak amacıyla hafif, güçlü, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum içeren vida sistemidir. Bu implatlar çene kemiğine yerleştirilerek diş köküymüş gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliği olanlar da, komşu sağlam dişlere dokunulmadan implant yapmak mümkündür. Birden fazla diş eksikliği olan hastalarda eksik dişler tamamlanabildiği gibi hareketli protezler değil sabit protezlerde kullanılabilir. Hiç dişi olmayan hastalarda bu protezi kullanmak zorlaşır bilhassa alt çenede kullanımı zor olur. Ağız içinden sürekli olarak çıkan ve çıkmaya eğilimli, hareketli protezleri implantlar aracılığıyla sabit kalması sağlanabilir.

İmplantın Avantajları

Uzun yıllardır dişsiz olan hastaların özellikle var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden zamanla vuruklara sebep olmaya ve uyumunu kaybederek hareket etmeye başlar. İmplant üzerine protez yapılacaksa sabit bir temeli olmalıdır bu sayede hareket etme ve ağızdan çıkması gibi durumlar gözlenmez. Hareketli protez istemeyen veya kemikleri tutuculuğunu kaybetmiş hastalarda uygulamak en doğrusu olur.

Dental İmplant Tedavi Süreci

Klasik tedavi yöntemleriyle kıyaslayacak olursak implant tedavinin süreci sonunda protezin yapılma aşaması daha fazla zaman alır. Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 3 ay ürer. Ek süreç çene kemiği kısmına bir yapılacaksa veya sinüs boşluğunda işlem yapılacaksa 6 – 9 ay gibi bir süre daha beklemek gerekebilir. Beklenen sürenin sonunda elde edilen sonuç kesinlikle memnun edici ve ömrü çok daha uzun olur.

Dental implantların ameliyatı nasıldır?

Dental implant uygulanacak yer ufak bölgelerde cerrahi girişimlerde kullanılan bir anestezi türüyle uyuşturma sağlandığından operasyon gerçekleşen alanda ağrı hissi oluşmaz. Operasyon öncesinde reçeteye yazılmış ilaçlar alınır, işlem bittikten sonra antiseptik gargaralar kullanılır ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci gerçekleştirilir.

Dental implant uygulamaları bana uygun mudur?

Kemoterapiyi veya radyoterapiyi yakın zamanda almış kişilerde uygulanması sakıncalıdır. İmplant, hastalığı kontrol altına alınmış tüm hastalara uygulanabilir. Yapılan hasta muayenesinde yeterli kemik varlığı yoksa bazı ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturulup daha sonra implantlar yerleştirilir.

Avantajları

  • Ekonomiktirler.
  • Diş etinde kesiye gerek duymadan gayet basit, kolay ve hızlıdır.
  • Yaşlılarda sistemik hastalıklara sahip hastalarda da rahatlıkla uygulanabilir.
  • Hastanın protezleri aynı seans implantların üzerine yerleştirilir.
  • İmplant uygulaması sonrasında şişlik, ağrı ve kanamanın oluşması söz konusu değildir.

Mini Dental İmplant

Standart olarak kabul edilen dental implantlara göre mini dental implantlar daha küçüktür. Mini dental implantların çapı, ortalama 2 – 2,8 mm kadardır.