Dental Implant Nedir?


İmplant, diş eksikliği olan hastalarda dişin üzerine protez yapılması gereken durumlarda kullanılmak amacıyla hafif, güçlü, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum içeren vida sistemidir. Bu implatlar çene kemiğine yerleştirilerek diş köküymüş gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliği olanlar da, komşu sağlam dişlere dokunulmadan implant yapmak mümkündür. Birden fazla diş eksikliği olan hastalarda eksik dişler tamamlanabildiği gibi hareketli protezler değil sabit protezlerde kullanılabilir. Hiç dişi olmayan hastalarda bu protezi kullanmak zorlaşır bilhassa alt çenede kullanımı zor olur. Ağız içinden sürekli olarak çıkan ve çıkmaya eğilimli, hareketli protezleri implantlar aracılığıyla sabit kalması sağlanabilir.

Tedavi Süreci Nasıl Olur ?

Klasik tedavi yöntemleriyle kıyaslayacak olursak implant tedavinin süreci sonunda protezin yapılma aşaması daha fazla zaman alır. Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 3 ay ürer. Ek süreç çene kemiği kısmına bir yapılacaksa veya sinüs boşluğunda işlem yapılacaksa 6 – 9 ay gibi bir süre daha beklemek gerekebilir. Beklenen sürenin sonunda elde edilen sonuç kesinlikle memnun edici ve ömrü çok daha uzun olur.

Avantajları Nelerdir ?

Uzun yıllardır dişsiz olan hastaların özellikle var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden zamanla vuruklara sebep olmaya ve uyumunu kaybederek hareket etmeye başlar. İmplant üzerine protez yapılacaksa sabit bir temeli olmalıdır bu sayede hareket etme ve ağızdan çıkması gibi durumlar gözlenmez. Hareketli protez istemeyen veya kemikleri tutuculuğunu kaybetmiş hastalarda uygulamak en doğrusu olur.

Dental Implantların Ameliyatı Nasıldır?

Dental implant uygulanacak yer ufak bölgelerde cerrahi girişimlerde kullanılan bir anestezi türüyle uyuşturma sağlandığından operasyon gerçekleşen alanda ağrı hissi oluşmaz. Operasyon öncesinde reçeteye yazılmış ilaçlar alınır, işlem bittikten sonra antiseptik gargaralar kullanılır ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci gerçekleştirilir.

Dental İmplant Uygulamaları Bana Uygun Mudur?

Kemoterapiyi veya radyoterapiyi yakın zamanda almış kişilerde uygulanması sakıncalıdır. İmplant, hastalığı kontrol altına alınmış tüm hastalara uygulanabilir.

Dental İmplantlar Uzun Ömürlü Olur Mu?

Doğal dişleriniz ömrü ne kadarsa dental dişlerin ömrü de o kadardır. Ağız içinin ve dişlerin bakımı ne kadar iyi yapılırsa bir o kadar uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Sigara İçenlerde Dental İmplant Yaptırabilir Mi?

Sigaranın, implant ile kemik bütünleşmemesine neden olduğu yapılan araştırmalar ve çalışmalarca kanıtlamıştır. İmplantın düşme riski sigara içenlerde 2-3 katı kadar daha fazladır.

Dikişsiz Dental İmplant Yapılabilir Mi?

Dikişsiz dental implant; tek diş çekilip çekilen boşluğu kesiye ihtiyaç duyulmadan aynı seansta implant yerleştirilebilir.

Adres

Yenişehir Mah. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No: 157/1 Kocaeli/Türkiye

Telefon

+90 262 323 55 00

GSM

0555 998 37 10 - 09

İletişim Formu

Kartepe Diş

Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz, 2006 yılında Kocaeli merkezinde  açılan ilk özel diş merkezidir. Merkezimiz yaklaşık 1500 metrekarelik alana sahip ve  otoparkı bulunan, 6 katlı müstakil bir binadır. Bünyemizde toplamda 13 poliklinik, ameliyathane, panoromik röntgen ve sterilizasyon birimleri ile bebek bakım odası bulunmaktadır.