muhammet-pasvanoglu.jpg
Dt. Muhammet PASVANOĞLU
Diş Hekimi / Başhekim

Doğru fırça seçimi diş fırçalamanın ilk adımıdır. Naylon ve orta sertlikteki fırçalar en uygun diş fırçalarıdır. Bireyin ihtiyacına yönelik diş fırçası seçimi yapıldıktan sonra her gün en az iki defa düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekmektedir.  Ağız içinde daha kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından diş fırçasının kafa kısmının çok büyük olmaması gerekmektedir.  Ağıza verdiği hoş koku sayesinde diş macunu diş fırçalamasını kolaylaştırır. Diş macununu bezelye büyüklüğünde kullanılması önerilir.

Diş fırçası ile öncelikle üst çenede yukarıdan aşağıya doğru sonrasında alt çenede aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Yanağa değen dişlerin dış yüzeyleri küçük ve yumuşak daireler çizerek ön dişlerden arka dişlere doğru fırçalanmalıdır.

Dişlerin dış yüzeylerini fırçaladığımız gibi iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde diş etinden ağız boşluğuna doğru fırça eğik tutarak hareket ettirilir.

Dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Fırçalama işleminin 2-3 dakika sürmesi gerekir.

Diş fırçası kişiye aittir. Başkalarıyla paylaşılmaz.

Bir kaç aylık aralıklarla diş fırçaları değiştirilmesinde fayda vardır. Bununla birlikte 6 aylık kullanım sonrası mutlaka değiştirilmelidir.