muhammet-pasvanoglu.jpg
Dt. Muhammet PASVANOĞLU
Diş Hekimi / Başhekim

Çocuklarda Fissür Örtücü Uygulama

Daimi ve süt dişlerinin çiğneyici yüzeyleri anatomik olarak girintiler ve çıkıntılardan oluşmaktadır. Bu girintiler gıda artıklarını kullanarak aside çeviren çürük yapıcı bakterilerin oluşması için tehlike yaratmaktadır. Bu girintilerin ve çıkıntıların diş çürüğü başlamadan diş dostu bir materyalle yani “Fissür Örtücü” lerle kapatılması hem çürüğün başlamadan durdurulmasını sağlayacak hem de diş çürüğünün getirdiği maddi ve manevi sıkıntılardan bizleri kurtaracaktır.

Fissür örtücü uygulamalar girintili çıkıntılı dişlerimizin üstünü daha düz hale getiren ve bakteri oluşumunu engelleyen uygulamalardır. Herhangi bir şikayet yaşanmadığı durumda uzmanlar tarafından 3 ila 6 ayda bir uygulanması tavsiye edilir. Azı dişi çıkmış tüm çocuklar ve yetişkinlerde uygulanabilir.

Çocuklarda Yer Tutucular

Erken diş kayıpları, diş çürüğü sonucu sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisidir.

Erken diş kaybı, daimi dişlerin süt dişlerini takip ederek geleceği bölgenin daralmasına neden olarak, daimi dişlerde konum bozuklukları oluşturur. Kaybedilen dişin yerinin korunması “yer tutucu” adı verilen uygulamalarla çözülebilir.

Çocuklarda Florid Uygulamaları

Florid uygulaması dişlerin çürüğe karşı kırılgan olan yapısını kuvvetlendirme özelliğine sahiptir.Flor, toprakta, suda ve birçok gıda maddesinde doğal olarak bulunur. Ancak aldığımız bu flor vücudumuzun ihtiyacı için yeterli değildir.Diş Macunlarının içinde de düşük miktarda flor olmasına rağmen, bu miktar diş çürüklerinden korunmada yeterli değildir.

Florid uygulaması jel kıvamında florun tüm dişlere sürülerek onları çürüğe karşı koruma altına alması işlemidir. Uzmanlar tarafından 3 ila 6 ayda bir yapılması tavsiye edilir. Diş çürüğünü engellemek isteyen tüm yetişkin ve çocuklarda uygulanabilir.