Takıp Çıkartmalı Apareyler (Damaklık)

Çocukların ortodonti uzmanına ilk muayenesi ne zaman olmalıdır?

En doğru zaman kalıcı dişlerin ağızda çıkmaya başladığı yaşlardır. Ortodontik sorunların ilk sayılabilecek belirtileri 6 veya 7 yaşlarında ortaya çıkar.

Erken muayenenin önemi nedir?

Ortodontik muayenenin ileride oluşabilecek sorunları önlemek amaçlı küçük yaşlarda yapılması önemlidir. Doğru tedavinin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir.

Ortodontik tedaviye başlama yaşı nedir?

Ortodontik tedaviler yaklaşık 9-12 yaş aralığında yani süt dişlerin düşerek yerlerine kalıcı olan dişlerin yerleştiği dönemde başlar. Erken yaşlarda yapılan ortodontik uygulamalar gelecekte yapılacak olan tedavileri kolaylaştırır. Beklide tedavi ihtiyacını bile ortadan kaldırabilir.

Takıp Çıkarmalı Apreyler

Takıp Çıkarmalı Apreyler

Bu durumlar:

Şiddetli ön çapraz kapanış: Önlerdeki alt dişlerin üsttekilerin önünde yer almasında dolayı oluşan problemdir. Düzeltilmesi işlemleri sebebine bağlı olarak damaklık veya ağız dışı dediğimiz apareylerle sağlanır.

Şiddetli çapraşıklıklar: Normalden küçük yapıya sahip kişilerde tüm dişlerin sığamamasından dolayı apareyler(damaklık) kullanarak genişletilmelidir. Diş çekimi yapılabilir. İleride diş telleri ile yapılacak tedavinin süresini ve karmaşıklığını azaltır.

Aşırı önde olan üst dişler: bu tür problemlerde üst dişlerde kırılabilir. Bu durum damaklıkla tedavi edilerek düzeltilir.

Zararlı alışkanlıkların tedavisi: Parmak emme alışkanlığı 2 ve 4 yaş arasında bırakması beklenirken, bu alışkanlıktan vazgeçmezse parmak emerek oluşan basınçtan dolayı üstteki ön dişlerde ileriye doğru fırlama olur ve damak kısmında şekil bozuklukları oluşur.

Dil itimli yutkunma: Yutkunma sırasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç nedeniyle dişler ön bölgede birbirini örtemez ve ön açık kapanış meydana gelir.

Ağız solunumu: Alt ve üst çenelerin normalin dışında bir büyümeye neden olabilir.

Takıp çıkarmalı apareyler (damaklıklar) can acıtır mı?

Hayır, can acıtmaz; birkaç gün içinde damağın bir parçası gibi kabullenilir.

Damaklık kaybolur veya kırılırsa ne yapılmalıdır?

Hiç zaman kaybetmeden ortodonti uzmanına gidilmelidir.  Tedavi ile kazanılan sağlıklı dişlerin korunabilmesi için kesinlikle yeni bir aparey yapılmalıdır. Aksi bir durumda çeneler ilk halini alır.

Ortodontik apareyi (damaklık) kullanma süresi nedir?

Apareylerin kullanım süresi 7 aydır. Bu süre de belirli bir düzelme olur ve düzelmeyi korunmak için aparey 6 ay boyunca geceleri de kullanılır.

Yemek yerken aparey kullanılabilir mi?

Doktorunuz herhangi bir şey söylemediyse apareyler çoğunlukla diş fırçalama ve yemekler haricinde sürekli olarak kullanılır.

Damaklık, çıkarıldığı zaman nerede saklanmalıdır?

Doktorunuzun size verdiği özel kutusunda saklayınız.

Apareyin temizliği nasıl yapılmalıdır?

Apareyleri diş macunu kullanmadan, sıvı sabun veya sıvı bulaşık deterjanı kullanarak fırçaladıktan sonra iyice durulamalısınız. Buna ilaveten market ve eczanelerde bulabileceğiniz protez temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Foto GaleriVideo GaleriE-Katalog