Ortodontik Tedavi

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Sabit ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) nedir?

Yaklaşık 12 yaş civarında yani ağızdaki tüm süt dişleri düşerek yerlerini kalıcı olan dişler aldıktan sonra yapılan ortodontik tedavidir. Dişlerin ön yüzey kısımlarına üzerinden tellerin geçebileceği braket denilen şekli kare, boyutu küçük, paslanmaz çelikten yapılan aygıtlar ya da porselen (şeffaf) olan tutmayı sağlayan parçalar yardımıyla sabitlenir. Bu braketlerin içine yerleştirilen diş telleri aracılığıyla çapraşık olan dişlerin düzeltilmesi sağlanır. Bu düzelme yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer.

Ortodontik tedavideki braket çeşitleri nelerdir?

Metal (paslanmaz çelik) ya da porselen (şeffaf) olan braketler, ortodontik tedavilerde kullanılır. Bu diş telleri, dişlerin ön yüzlerine yapıştırılır. Dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan  sistem ise lingual ortodontidir. Bu uygulanan sistemde diş tellerinin tümü iç kısımda yer aldığı için dışarıdan tel görünmez.

Şeffaf plaklar dişlerde çürük ve sararma riski olmadan ve ağır bir kuvvet uygulanmadan ortodontik tedavisi yapılabilir. Bu ortodondik tedavide braketler değil de dişleri saran şeffaf plaklar kullanılarak kuvvet dişlere ulaşır.

Sabit ortodontik tedavi dişlere zarar verir mi?

Dişlere kesinlikle zarar vermez, dişlerin düzgün bir konumda olmalarını ve ağız içi dengesinin oluşmasını sağlar.

Diş Teli Dişleri Çürütür Mü

Diş Teli Dişleri Çürütür Mü

Sabit ortodontik tedavi dişleri çürütür mü?

Ortodontik tedavinin dişleri çürütmek gibi bir yan etkisi yoktur. Dişlerin çürümesi, ağız temizliğinin yeterli derecede sağlanmamasından kaynaklanan, ortodontik tedavi olsa da olmasa da ortaya çıkacak bir sonuçtur. Diş telleri ağızda takılıyken temizliğine özen gösterilmelidir.

Ortodontik tedavi dişlerde ağrıya neden olur mu?

İlk takıldığında uyguladığı kuvvet hafif bir ağrı hissettirir. Bu ağrı genellikle görülmez ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir. Diş tellerinin çok iyi bakımı yapılıp temizliği ve hijyeni sağlandığında buna bağlı olarak ağrılarınız çok düşük olur.

Sabit ortodontik tedavi dişlerin rengini değiştirir/sarartır mı?

Renk değişikliği olmasının nedeni kahve, kola, çay, şarap, sigara, vb. şeylerin kullanılıp ağız temizliğinin yeteri kadar yapılmamasıdır. Diş teli tedavileri dişlerin rengini değiştirmez.

Sabit ortodontik tedavisi çekimli mi çekimsiz mi olacak? / Benim dişlerim de arkadaşım gibi çekilecek mi? / Başka bir ortodontistle görüştük ve çekimli tedavi olacağını söyledi. Dişlerimin çekimi gerekli mi?

Evet, gereklidir. Dişlere oranla çenelerin boyutlarının fazla olması ve görüntünün iyi olması açısından çekimli ortodontik tedavi yapılır. Çekim yapılmayıp dişler çeneye dizildiklerinde dudaklar fazlasıyla ileriye doğru haraket edip ve görüntü estetiğini bozabilir. Böyle durumlarda da çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Vahim bir durum gibi algılansa da diş çekilmesi kişinin ağız sağlığını ve estetiğini olması gereken seviyeye getiren bir tedavi yöntemidir.

Ortodontik tedavi için sağlam dişlerin çekilmesini mantıklı bulmuyorum.

Bu, bize en çok sorulan sorulardan biridir. Hatta çekim yapmadan ortodontik tedaviyi yapacak diş hekim ararlar. 20 yaş dişleri; ağzınızın hijyenik olması, çapraşıklık oluşma riskine karşı ya da yerinin olmaması gibi nedenlerden çekilir. Sonuç olarak onlar da sağlam dişlerdir. Ortodontistler de profil, simetri ve yer darlığından kaynaklı olarak ortodontik diş çekimi yapmaya karar verirler.

Ortodontik tedavi sırasında diş telleri konuşmamı olumsuz yönde etkiler mi?

Dişlerin ön yüzey kısmından destek alınarak gerçekleştiği için kişinin konuşmasını etkilemez.

Dişler çekildikten sonra boşluk kalır mı?

Kalmaz. Dişlerin çekimi yapıldıktan sonra diş telleri sayesinde ön ve arka dişler kaydırılıp çekim boşlukları kapatılır.

Ortodontik tedavilerde kontrole gitme sıklığı nedir?

Kontroller yaklaşık 5 hafta bir yapılır. Çekimli ortodontik tedavilerde ilk iki ay 3 haftada bir yapılır.

Diş telleri (Braketler) sökülürken dişler zarar görür mü?

Braketler sökülümü yapılırken dişler hiçbir zarar görmez ve diş minesinde de hiçbir hasar olmaz. Diş telleri sökülüp sonrasında mutlaka temizleme yapılmalıdır. Ayrıca cilası da yapılmalıdır.

Diş telleri çıktıktan sonra çapraşıklık geri döner mi?

Teller sökülürken ön 6 diş, iç yüzeylerinden sabitleyici tel ile birbirlerine bağlanarak geri dönmesi riskin ortadan kaldırır. Bu tel dışarıdan gözükmez. Ortodontistinizin söylediklerine ortodontik tedaviniz bittikten sonra mutlaka uyun.

Sabitleyici diş telinin kenarı koptuğunda ne yapılmalıdır?

Hemen tel ile diş arasında ki uyum kaybolmadan ortodontistinize gidin.

Sabitleyici tel konuşmayı bozar mı?

Hastalar bu tele yaklaşık olarak 7 gün gibi kısa bir süre içinde alışırlar ve sonrasında varlığının farkında bile olmazlar. Sabitleyici teller kalın değildir ve konuşmanızı etkilemez.

Sabitleyici diş teli tamamen çıktığında ne yapılmalıdır?

Sabitleyicinin tamamıyla konumundan çıkması 1-2 gün içinde hafif çapraşıklığın tekrarlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ortodontistinizden randevu alarak yenisini yaptırabilirsiniz.

Sabitleyici diş telinin ağızda kalma süresi nedir?

Yaklaşık olarak 5 yıl ağızda kalması yeterlidir. Ömür boyu kullanmayı gerektirebilecek durumlarda olabilir. Ortodontistiniz konuyla ilgili olarak size gereken süreyi söyler.

Foto GaleriVideo GaleriE-Katalog